БОК отличи призьорите от eвропейските мастърс игри

04 Ноември 2015

БОК отличи българските призьори от завършилите наскоро Европейски мастърс игри. В третото издание на форума, който се състоя в Ница (Франция) участваха над  50 ветерани от Българска мастърс федерация.

Нашите спортисти, които стартираха в три вида спорт – лека атлетика, бадминтон и стрелба с лък, спечелиха общо 34 медала (18 златни, 11 сребърни и 5 бронзови). От тях 13 златни отличия донесоха лекоатлетите, 5 добавиха бадминтонистите. Отличното представяне на българите допълниха останалите ни състезатели, които се класираха от 4-то до 7-мо място в своите дисциплини.

По този повод БОК награди със златна и сребърна значки всички наши медалисти и класиралите се на престижни места. Призовете бяха връчени на церемонията в Гранд хотел София от председателя на БОК Стефка Костадинова, зам. председателя на БОК проф. Пенчо Гешев, ген. секретар Белчо Горанов, двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева и други наши изтъкнати спортисти и деятели. Кратко за състезанията разказа олимпийската шампионка Здравка Йорданова, президент на Българската мастер асоциация.

„Поздравявам ви за големите успехи и ви уверявам, че вие сте сред тези, които правят българите горди и силни като нация. Вие сте и пример за младите спортисти, възхищавам се на вашия дух и професионализъм, желая ви здраве и още много победи“, заяви в приветствието си към присъстващите Стефка Костадинова.

Наред с благодарностите, всеки един от наградените спонтанно обещаваше на следващите игри да се представи по-добре. В края, пред общата снимка за спомен, обещанията дори бяха написани на платното до емблемата на БОК.

На последните Европейски мастърс игри в Линяно 2011, Италия, имахме само един шампион – Петър Панайотов, който сега в Ница 2015 спечели 3 златни и 1 сребърен медал в хвърлянията (чук, гюле, копие, диск). 80-годишният ни ветеран записа и 1 балкански и 1 национален рекорд и само това, че се разболя му попречи да си тръгне с още един медал – той не стартира на скок на дължина.

Другият герой от Ница 2015 е спринтьорката Мерлина Арнаудова, която също стана три пъти шампион (Ж40-45 г.) при това едната титла спечели драматично при дебюта си в скока на дължина – в последния си опит изпревари с 1 см фаворитката в дисциплината!

Традиционно силно се представи и лекоатлетката Красимира Чахова (2 златни и 2 сребърни медала, 2 национални рекорда), която тази година се върна с бронз и о Световното първенство в Лил, Франция), на 2000 м стипълчейз.

Най-възрастната ни участничка, 85-годишната Розка Станчева, е с 2 златни медала в скок на дължина и троен скок.

Доайенът на бадминтонистите Христо Михалев поведе „хорото” в сериозната българска група в Ница като спечели пълен комплект медали – златен, сребърен и бронзов. Турнирът както винаги бе доста силен и дори достигането до финал вече бе голям успех.

В стрелбата с лък, където конкуренцията също бе много сериозна, Добромир Вучков достигна до четвърфинал и зае 5-о място в крайното класиране.

В Европейските мастърс игри в Ница 2015 участваха над 10 000 спортисти от 66 страни, включително и такива извън континента – Бразилия, САЩ, Нова Зеландия, Австралия и др.