Ванкувър 2010

XXІ зимни олимпийски игри във Ванкувър (Канада) събраха спортния елит на цял свят от 12 до 28 февруари. България бе представена с 19 състезатели в 6 вида спорт. На церемонията по откриването на игрите българския трибагреник носи Александра Жекова (сноуборд), а на закриването - Евгения Раданова (шорттрек).

Българският отбор не спечели медал, а най-доброто класиране бе на Раданова - седмо място на 1500 метра.

Домакините от Канада печелиха неофициалното класиране по медали, като триумфираха с 14 златни отличия. Така "Кленовите листа" подобриха постижението на СССР от олимпиадата в Инсбрук, където сборная взима 13 титли.
С 37-те си медала САЩ подобрява рекорда за най-много спечелени медали от една страна в рамките на едни зимни олимпийски игри.