България с два бронза в Лилехамер

16 Февруари 2016

Катрин Маноилова спечели първо отличие за България на продължаващите в Лилехамер втори Зимни олимпийски младежки игри. Състезателката на шорттрек завоюва бронз във финала на 500 м.

Катрин финишира първа във финал Б, но тази победа се оказа с цената на бронз, тъй като две от четирите участничките във финал А бяха наказани и така българката се нареди веднага след шампионката Зан от Китай и сребърната Петра Яжапати от Унгария.

Катрин е на 17 години, представителка на „Славия“ с треньор Асен Пандов. Започва да тренира през 2007 г., на миналогодишното Световно първенство за девойки в Осака се нареди 7-а на 1000 м и 11-а на 1500 м.

Това е втори старт на Катрин в Лилехамер, пред два дни на 1000 м тя не успя да се нареди сред полуфиналистките, тъй като завърши в нейната четвъртфинална серия с наказание. В събота Маноилова трябва да стартира и в международната смесена щафета

България спечели още един бронз днес в Лилехамер. В отборния бордъркрос Валентин Миладинов бе в обединения отбор, наредил се на трето място, след шампионите от Германия и сребърния тим на Швейцария. В отбора на Миладинов бяха още украиенката Дарина Кириченко, шведката Вероника Ебедо и шведът Давид Моберг. Фотофиниш се наложи да опреди кой печели среброто.

Валентин е роден на 23 януари 1999 г. в Самоков, миналата година на Световното първенство за младежи в Китай се нареди 30-и в бордъркроса, започва да тренира сноуборд през 2009 г.

В гигантския слалом днес в Лилехамер Лорита Стоименова бе 26-та след пъривя манш, а във втория даде 24-то време. Шампионка е Мелани Майлар от Швейцария.

В спринтовото ски-бягане класически стил Нанси Окоро преодоля квалификациите по време, но в полуфинала остана пета, не стигна до финала и се нареди 25-а в крайното подреждане. Победителка е шведката Хагстрьом. При мъжете Николай Виячев също преодоля квалификациите по време, но след пето място в полуфиналната си серия се нареди 24 в крайното класиране.